افزایش تنش میان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و شبەنظامیان وابستە به ایران در سوریه

افزایش تنش میان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و شبەنظامیان وابستە به ایران در سوریه

رئیس‌جمهوری آمریکا: “به دنبال درگیری با ایران نیستیم، اما با قدرت از شهروندان آمریکا حمایت می‌کنیم.”

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از حمله هوایی نیروهای آمریکایی به مواضع شبه‌نظامیان در شرق سوریه تأکید کرد که ایالات‌متحده با قدرت از شهروندان آمریکا حمایت می‌کند.

گروه‌های شبه‌نظامی مسلح، روز جمعه پایگاه نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» به رهبری آمریکا واقع در میدان نفتی «العمر» در حومه‌ی دیرالزور در شرق سوریه را با سه موشک هدف قرار دادند.

این حمله در حالی است که روزهای پنج‌شنبه و جمعه میان نیروهای ائتلاف و گروه‌های شبه‌نظامی تبادل آتش سنگینی صورت گرفت و طی آن چندین نفر از دو طرف کشته و زخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه هم عصر جمعه چهارم فروردین گزارش کرد که پایگاه نیروهای ائتلاف در میدان نفتی «کونیکو» از سوی مناطق تحت کنترل نظام بشار اسد و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در دیرالزور مورد حمله‌ی موشکی قرار گرفت.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزود که نیروهای ائتلاف هم با حمله به منطقه «کارگران» و «هرابش» در دیرالزور به تهاجم گروه‌های شبه‌نظامی واکنش نشان دادند.

گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه پس از حملات هوایی آمریکا در اطلاعیه‌ای هشدار دادند که در صورت ادامه‌ی حملات نیروهای آمریکایی به مواضع آنها، به این حملات واکنش نشان می‌دهند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از حمله هوایی نیروهای آمریکایی به مواضع شبه‌نظامیان در شرق سوریه تأکید کرد که ایالات‌متحده با قدرت از شهروندان آمریکا حمایت می‌کند.

در حمله شبه‌نظامیان مسلح به محل استقرار نیروهای آمریکا، یک پیمانکار آمریکایی کشته و پنج سرباز این کشور زخمی شدند.

مایک روجرز، رئیس کمیته‌ی نیروهای مسلح کنگره آمریکا هم اظهار داشت که ایالات متحده به هرگونه تهدید علیه نیروهایش در سوریه پاسخ قاطعی خواهد داد.

خبرگزاری رویترز، روز جمعه گزارش کرد که درپی تشدید این درگیری‌ها جو بایدن به ایران هشدار داد که ایالات متحده برای محافظت از آمریکایی‌ها «قوی عمل خواهد کرد».

بایدن در جریان سفرش به کانادا به خبرنگاران گفت: اشتباه نکنید، ایالات متحده به دنبال درگیری با ایران نیست، اما آماده باشید که ما برای محافظت از مردم خود با قدرت عمل کنیم.

بایدن در پاسخ به این سؤال که آیا باید هزینه بیشتری برای ایران وجود داشته باشد، پاسخ داد: ما متوقف نمی‌شویم.

خبرگزاری تسنیم، گزارش کرد کە “جمعه‌شب دو پایگاه غیرقانونی اشغالگران آمریکایی در دو میدان نفتی و گازی «کونیکو» و «العمر» در دیرالزور هدف حملات راکتی قرار گرفته است.”

تسنیم در ادامه‌ی این خبر از قول شبکه‌ی خبری العالم افزود که  “بیش از ۲۰ راکت به پایگاه اشغالگران آمریکایی در میدان نفتی العمر در سوریه شلیک شده است.”

دیدبان حقوق بشر سوریه شنبه پنجم فروردین در اطلاعیه‌ای بیان کرد که ١٩ نفر تاکنون در پی حمله هوایی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به مواضع گروه‌های شبه‌نظامی در دیرالزور کشته شدند.

این اطلاعیه افزوده که ٣ نیروی وابسته به دولت  بشار اسد در میان کشته‌شدگان هستند.