عراق: یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون یورو از بدهی ایران را پرداختیم

عراق: یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون یورو از بدهی ایران را پرداختیم

تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده است که این کشور در پرداخت بدهی خود به تهران با مشکل مواجه شود.

نخست‌وزیرعراق اعلام کرد رایزنی با آمریکا برای پرداخت بدهی ایران ادامه دارد و در هفت ماه گذشته یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون یورو به ایران پرداخت کرده است. بدهی عراق به ایران اکنون تا ۹ ملیارد و ۸۴۲ میلیارد یورو کاهش یافته است.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد همکاری و رایزنی این کشور با آمریکا برای پرداخت بدهی خود به ایران بابت خرید گاز ادامه دارد و بدهی این کشور به ایران تا ۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون یورو کاهش یافته است.

السودانی افزود در هفت ماه گذشته دولت کنونی عراق یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون یورو به ایران پرداخت کرده است.

به گزارش “میدل ایسنت نیوز” و خبرگزاری رسمی عراق السودانی در نشست مطبوعاتی خود در شامگاه سه‌شنبه ۱۰ مرداد (۱ اوت) در بغداد تصریح کرد مسئله برق در عراق حساس است و با زندگی شهروندان ارتباط دارد و مشکل برق در پی توقف صادرات گاز به وجود آمده و پس از تصمیم تهاتر نفت با گاز، برق به وضعیت عادی خود بازگشت.

السودانی قبلا گفته بود که کشورش در ازای گاز ایران، نفت به این کشور می‌دهد تا از طریق این مکانیسم بتواند تحریم‌های آمریکا را دور بزند و نیازی به پرداخت دلار نباشد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شده است که این کشور در پرداخت بدهی خود به تهران با مشکل مواجه شود.

عراق که سا‌ل‌هاست با کمبود و قطعی برق مواجه است و به‌شدت به گاز ایران متکی‌ است، پس از کاهش ۵۰ درصدی واردات گاز از ایران مجبور شد شماری از نیروگاه‌های برق خود را از کار بیاندازد.

نخست‌وزیر عراق همچنین خبر داد که هیئتی از بانک مرکزی و بانک تجارت عراق روز سه‌شنبه ۹ مرداد عازم عمان شده است تا آن گونه که وزارت خزانه‌داری آمریکا موافقت کرده است، بتواند بر سر یافتن راهی برای انتقال بدهی خود به عمان به توافق برسد.

مقامات آمریکایی قبلا گفته بودند پول‌هایی که در بانک‌های غیرعراقی سپرده‌گذاری می‌شوند نیز مانند بانک‌های عراقی مشمول محدودیت‌‌اند و در صورت صدور مجوز آمریکا ایران قادر خواهد بود به این پول صرفا برای پرداخت هزینه کالاهای بشردوستانه  دسترسی پیدا کند.