التماس خامنه‌ای از فرماندهان سپاه: خسته و ناامید نشوید

التماس خامنه‌ای از فرماندهان سپاه: خسته و ناامید نشوید

هشدار خامنه‌ای نسبت به “ناامیدی” و “خسته شدن” نیروهای سرکوب مشخصا اشاره به چه مواردی دارد؟

رهبر رژیم ایران خطاب به فرماندهان سپاه گفت که زمان “خسته شدن و ناامیدی” نیست و سپاه باید “روحیه” خود را حفظ کند. او ارگانی را که جامعه جهانی با اقدامات تروریستی می‌شناسد، “بزرگ‌ترین سازمان ضدتروریستی” جهان خواند.

علی خامنه‌ای، رهبر رژیم اسلامی ایران در دیدار خود با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران اعتراضات مکرر در ایران که چند نمونه‌اش در سال‌های ۹۶، ۹۸ و سال گذشته به خاطر فقر، گرانی و سرکوب آزادی‌های اجتماعی رخ داد را با “سیاست راهبردی غرب” مرتبط دانست.

خامنه‌ای در این دیدار که روز پنجشنبه ۲۶ مرداد برگزار شد گفت: «آنها همچنان به دنبال بحران‌سازی دائم در داخل کشور هستند؛ یک روز به بهانه انتخابات، یک روز به بهانه بنزین و یک روز به بهانه زن.»

این اولین دیدار رهبر رژیم ایران با فرماندهان ارشد سپاه پس اعتراضات سراسری در ایران بود که در شهریور، مهر و آبان گذشته به اوج خود رسید و دستگاه سرکوب حکومت ایران با هزاران کشته و زخمی و ده‌ها‌هزار زندانی آن را به عقب راند.

او در دیدار با فرماندهان سپاه با تاکید بر این که “امروز روز خسته شدن و ناامیدی نیست” گفت: «نمی‌گوییم انتقاد نباشد اما بیان انتقاد همراه با اعتماد به مسئولان باشد».

روشن نیست هشدار خامنه‌ای نسبت به “ناامیدی” و “خسته شدن” نیروهای سرکوب مشخصا اشاره به چه مواردی دارد، اما یک نمونه آن که علنی شد سخنرانی حمید اباذری، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در بحبوحه اعتراضات سراسری بود که در شبکه استانی صداوسیما مازندران پخش شد: «فرماندهان ارشد و مسئولان درجه یک نظام مقابل رهبر جمهوری اسلامی ایستادند.»

دو روز بعد از آن ویدئوهایی حاوی قسمت‌هایی از این سخنرانی در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسانی شدند. اباذری از جمله در شکایت از عدم همراهی روحانیان و فرماندهان بلندپایه سپاه با رفتار حاکمیت نسبت به معترضان گفته بود: «آقاجان تو این ‌قدر القاب پشت سرت هست، کلی بیتت برو و بیا دارد پس چرا حرفی نمی‌زنی؟»

او بدون نام بردن از کسی، به دودستگی میان فرماندهان و مسئولان ارشد نظام اشاره کرده بود: «به چشم خود دیدم چه سرداران بزرگی کم آوردند و مقابل ارزش‌ها ایستادند، مقابل نظام ایستادند.»

پیش از آن نیز هنگامی‌ که خبرگزاری فارس توسط گروه هکری بلک‌ریوارد (پاداش سیاه) هک شد، روشن شد که در بولتن محرمانه این خبرگزاری در آذر سال گذشته، خامنه‌ای در دیدار با غلامعلی حدادعادل، از نزدیک‌‌ترین افراد به خود و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سکوت “برخی خواص” گلایه کرده است.

“همه در معرض لغزشیم”

علی خامنه‌ای فرماندهان و رهبران سپاه را از “لغزش” بر حذر داشت و گفت:‌ «همه انسان‌ها در معرض لغزشند، همه‌ سازمان‌ها در معرض لغزشند. همه‌ رؤسا، مدیران، رهبران، فرماندهان، ما، همه ما در معرضیم». او هشدار داد که این “ما را زمین می‌زند”.

او در عین حال مدعی شد: «در طول تاریخ کشور تا آنجایی که بنده اطلاع دارم نمی‌شناسیم هیچ مجموعه‌‌نظامی را که تا این حد از سلامت معنوی و اخلاقی و سیاسی برخوردار باشد.»

سپاه پاسداران با صدها شرکت و سازمان که ارتباط بسیاری از آنها با این نهاد در نگاه اول شاید قابل ردیابی نباشد، بیش از ۸۰ درصد اقتصاد ایران را در چنگ خود گرفته است. قرارگاه خاتم‌الانبیا، بازوی اقتصادی سپاه پاسداران پیمانکار اصلی پروژه‌های کلان اقتصادی و صنعتی دولت، از جمله در حوزه راهسازی، سدسازی، نفت‌وگاز و پروژه‌های عمرانی شهری است.

پرونده‌های فساد اقتصادی ایران نجومی است و هرساله موارد متعددی از آن برملا می‌شود. یکی از این موارد فایل صوتی حدودا ۵۰ دقیقه‌ای است که بهمن ۱۴۰۰ در رسانه‌ها منتشر شد که بیشتر آن شامل گفت‌وگوی محمدعلی جعفری، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران و صادق ذوالقدرنیا، معاون سابق اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران در سال ۱۳۹۷ درباره فساد گسترده عوامل مرتبط با بنیاد تعاون سپاه، نیروی قدس سپاه و شهرداری تهران بود.

در این فایل به نقش پررنگ محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و رئيس کنونی مجلس شورای اسلامی، قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، در فسادهای گسترده اشاره شده است.

خامنه‌ای از نهادی که به خاطر سرکوب و اقدامات تروریستی هدف تحریم‌های متعدد قرار گرفته است، تمجید کرد.

بزرگ‌ترین سازمان دولتی تروریستی

رهبر جمهوری اسلامی در جمع “اعضای مجمع عالی فرماندهان سپاه پاسداران” از این ارگان به عنوان مجموعه‌ای یاد کرد که “به کانونی عظیم و کاملاً مجهز و بزرگ‌ترین سازمان ضدتروریستی جهان تبدیل شده” است. او از “افزایش روزافزون توانایی‌های” سپاه برای “امنیت” ایران و “بازدارندگی” تمجید کرد.

این در حالی است که حکومت ایران ترور ده‌ها تن از چهره‌های اپوزیسیون در کشورهای اروپایی، اقدامات تروریستی در ترکیه، قبرس، آرژانتین و دیگر نقاط جهان را در کارنامه خود دارد و سازمانده بسیاری از این اقدامات سپاه پاسداران و شبکه‌ آن در کشورهای مختلف است.

اتحادیه اروپا، آمریکا و بریتانیا تاکنون به دلیل دلیل نقض حقوق بشر در ایران و فعالیت‌های غیرقانونی آن در خارج از مرزهای این کشور تحریم‌های متعددی را علیه سپاه پاسداران اعمال کرده‌اند. آمریکا سپاه پاسداران را “به طور کامل” در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

نمایندگان پارلمان سوئد نیز در اردیبهشت ماه امسال طرحی مبنی بر تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصویب کردند. بر اساس این طرح، دولت سوئد موظف می‌شود در راستای قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا تلاش کند.

اقدامات تروریستی سپاه حتی از سوی برخی مقام‌های این کشور نیز به‌نوعی تایید شده است. پیشتر علی ماجدی، سفیر سابق ایران در آلمان، در گفت‌وگوی خود با ایسنا “عملیات خودسرانه” نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در خارج از کشور را منتفی ندانسته است.

اواخر فروردین‌ماه امسال ۱۲۵ نماینده پارلمان بریتانیا با امضای نامه‌ای خطاب به ریشی سوناک، نخست‌وزیر این کشور، بر ضرورت قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی تأکید کردند.

آنها در نامه خود نوشتند: «سپاه پاسداران از زمان انقلاب اسلامی به‌طور سیستماتیک خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند، هزاران نفر را به قتل رسانده و جاه‌طلبی‌های مغرضانه رژیم ایران را گسترش داده است.»

۱۳۰ عضو کنگره آمریکا نیز در فروردین امسال در نامه‌ای مشترک به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی این اتحادیه شدند. در بخشی از نامه گفته شده بود، ایران همچنان یکی از کشورهای حامی تروریسم است و برای دهه‌ها، سپاه پاسداران آزادانه و آشکارا توطئه‌هایی را برای هدف قرار دادن شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا انجام داده است.

سپاه و “امنیت” در ایران

علی خامنه‌ای در حالی از سپاه به عنوان حافظ “امنیت” در ایران سخن گفت که علاوه بر سرکوب شدید مردم ایران، پرونده پرواز ۷۵۲ تهران به مقصد کی‌یف به دیوان عالی لاهه ارجاع داده شده است؛ پروازی که بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ اندکی پس از برخاستن از فرودگاه در آسمان تهران هدف دو موشک پدافند هوایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اردیبهشت ماه امسال سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم‌ها قرار داد و علت آنرا از جمله “بازداشت‌های غیرقانونی و خودسرانه” از سوی این نهاد امنیتی ایران اعلام کرد.

روح‌الله بازقندی، محمد کاظمی، محمدمهدی سیاری و محمدحسن محققی، چهار مقام ارشد سازمان اطلاعات سپاه هم در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند. گفته شد روح‌الله بازقندی، مسئول ضد جاسوسی سپاه پاسداران، مسئولیتی عمده در بازداشت زندانیان خارجی در ایران دارد. او همچنین متهم است که در عملیات سپاه پاسداران در سوریه و توطئه ترور علیه خبرنگاران، شهروندان اسرائیلی و افرادی که “دشمنان ایران محسوب می‌شوند” مشارکت داشته است.

محمد کاظمی رئیس جدید سازمان اطلاعات سپاه است که از خرداد سال گذشته به این سمت منصوب شده است. او نیز متهم است که علاوه بر شراکت در سرکوب جامعه مدنی در ایران و دستگیری مخالفان و منتقدان، بر بازداشت  افراد دوتابعیتی نیز نظارت داشته است. نقش کاظمی در “سرکوب وحشیانه رژیم علیه تظاهرات در سراسر کشور در واکنش به قتل مهسا امینی” نیز علت دیگر تحریم او عنوان شده است.

محمدمهدی سیاری معاون سازمان اطلاعات سپاه است که بنا بر بیانیه یادشده، مستقیماً در مسائل لجستیکی و تدارکاتی برای بازداشت‌ها و زندانیان نقش داشته است.

از ا‌ین‌ها گذشته، دو حمله ظرف دو سال متوالی به شاه‌چراغ در شیراز، حمله به مجلس و مقبره خمینی در سال ۹۶، حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و ده‌ها نمونه دیگر نشان از آن دارد که سپاه چندان هم در تامین امنیت مردم موفق نبوده است.