بحران غزه؛ اختلاف نظر شولتس و اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی

بحران غزه؛ اختلاف نظر شولتس و اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی

آلمان: «موجودیت اسرائیل برای ما قطعی و غیرقابل مناقشه است. این کشور به لحاظ حقوق بین‌الملل حق دارد که از خود دفاع کند.»

سفر رئیس جمهور ترکیه به برلین و دیدار او با رهبران آلمان از ابتدا مناقشه‌برانگیز تلقی‌ می‌شد. در کنفرانس مشترک مطبوعاتی اردوغان با حمله دوباره به اسرائیل خواهان آتش‌بس‌ بشردوستانه شد. شولتس بر حق موجودیت تأکید داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعد از ظهر روز جمعه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در کاخ بلوو در برلین مورد استقبال فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان قرار گرفت. او ساعاتی بعد با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار کرد.

این اولین سفراردوغان به آلمان پس از نزدیک به چهار سال است و قرار است امشب پایان یابد.

رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری پس از مذاکره با اولاف شولتس خواستار همکاری همه کشورها برای یک آتش‌بس بشردوستانه شد.

اردوغان در این کنفرانس مشترک مطبوعاتی با شولتس، ضمن انتقاد شدید دوباره از اسرائیل گفت: «ما از ۱۳ هزار کودک و زن و  افراد سالخورده که کشته شده‌اند صحبت می‌کنیم. همه چیز در غزه با خاک یکسان شده است.»

او با تاکید بر لزوم آتش‌بس بشر دوستانه گفت: «اگر آلمان و ترکیه بتوانند مشترکاَ چنین آتش‌بسی را به جریان بیاندازند، این شانس وجود دارد که منطقه از این حلقه آتش رهایی یابد. هر کس باید به سهم خود برای یک صلح پایدار تلاش کند.»

اولاف شولتس در واکنش به سخنان اردوغان بر حق اسرائیل در دفاع از خود تأکید کرد. او گفت: «موجودیت اسرائیل برای ما قطعی و غیرقابل مناقشه است. این کشور به لحاظ حقوق بین‌الملل حق دارد که از خود دفاع کند.»

او خطاب به اردوغان تصریح کرد که “این راز سر به مهری نیست که ما در باره مناقشه کنونی در خاورمیانه مواضع متفاوت و بعضا بسیار هم متفاوتی داریم، ولی هر دو از خطر گسترش جنگ به کل خاورمیانه نگرانیم.»

شولتس سپس بر برابری ارزش جان انسان‌ها تأکید کرد و گفت که رنج مردم عادی فلسطینی نیز برای دولت آلمان ناراحت‌کننده است. او گفت‌وگوهایش با اردوغان را معطوف به بررسی راه‌های ممانعت از بالاگرفتن دامنه تنش به کل منطقه توصیف کرد.

تدابیر امنیتی شدید در برلین

حدود ۲۸۰۰ افسر پلیس برای حفظ نظم در پایتخت مستقر شده‌اند. چندین تظاهرات علیه سفر اردوغان در مرکز شهر برلین برنامه ریزی شده بود. اقدامات احتیاطی شدید ایمنی در سطح شهر اعمال شد و بسیاری از خیابان‌های مرکزی بسته بودند.

این دیدار به دلیل حملات لفظی تند اردوغان علیه اسرائیل از آغاز جنگ غزه، بحث برانگیز شده بود.

 اگرچه اردوغان قتل صدها غیرنظامی اسرائیلی در حمله تروریستی هفتم اکتبر را محکوم کرد، اما بعداً حماس را که مسئول آن بود، سازمانی “آزادی بخش” توصیف کرد.

مخالفت دولت آلمان با لغو سفر اردوغان

اردوغان همچنین اسرائیل را به “نسل کشی” در نوار غزه متهم کرد و حتی حق موجودیت اسرائیل را زیر سوال برد. او اواخر هفته گذشته گفت که اسرائیل در تلاش است تا “دولتی بسازد که تاریخ آن تنها به ۷۵ سال پیش بازمی‌گردد و مشروعیت آن توسط فاشیسم خود این دولت زیر سوال رفته است.”

به همین دلیل نیز ناظران بر این باور بودند که استقبال فرانک والتر اشتاین‌مایر و اولاف شولتس از اردوغان احتمالا چندان گرم نخواهد بود. مواضع ضداسرائیلی او با واکنش‌های بسیاری در آلمان روبرو شده و صدراعظم این کشور اتهامات اردوغان علیه اسرائیل را “پوچ” خوانده است.

در آلمان نداهایی برخاسته بود که سفر اردوغان به برلین لغو شود، ولی دولت استدلالش این بود که با توجه به اهمیت نقش این کشور در معادلات و مناقشات قفقاز، جنگ روسیه علیه اوکراین، بحث‌های درون ناتو و همچنین بحث ورود پناهجویان به اروپا لغو این سفر به صلاح نیست و گفت‌وگو با اردوغان مثبت‌تر از لغو سفر اوست.