تیراندازی به سفارت آمریکا در بیروت

تیراندازی به سفارت آمریکا در بیروت

لبنان: “مهاجم، یک شهروند سوری است، ارتش لبنان پاسخ داد و مهاجم زخمی شد”.

خبرگزاری رویترز به نقل از ارتش لبنان خبر داد که امروز یک فرد مسلح به سمت سفارت آمریکا در بیروت تیراندازی کرده است. ارتش لبنان می‌گوید که در این حادثه به مهاجم شلیک کرده و او را مجروح کرد که سپس برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.

ارتش لبنان گفت که مهاجم، یک شهروند سوری است و سربازان پس از حادثه منطقه را نیز جستجو کردند.

سفارت ایالات متحده اعلام کرد که صبح امروز در نزدیکی ورودی سفارت آمریکا تیراندازی با سلاح‌های سبک گزارش شده است. به گفته سفارت آمریکا ساختمان سفارت و کارکنان در امنیت هستند.

یک منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفت که یکی از اعضای تیم امنیتی سفارت در این حمله زخمی شد و سربازان لبنانی مهاجم را از ناحیه شکم زخمی کردند.

سفارت آمریکا در شمال بیروت در یک منطقه بسیار امن با پست‌های بازرسی متعدد در مسیر ورودی قرار دارد. محل سفارت پس از یک حمله انتحاری در سال ۱۹۸۳ که بیش از ۶۰ نفر را به کشتن داد، از بیروت به آنجا نقل مکان کرد.

در ماه سپتامبر گذشته نیز تیراندازی در نزدیکی سفارت انجام شد که هیچ آسیبی گزارش نشد.

در ماه اکتبر، تعداد زیادی از معترضان در روزهای اولیه جنگ غزه برای تظاهرات در مقابل سفارت تجمع کردند و نیروهای امنیتی لبنان برای دفع آنها از گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کردند.

لبنان از ماه اکتبر سال گذشته همزمان با جنگ غزه صحنه درگیری بین حزب الله، گروه مورد حمایت حکومت ایران و اسرائیل بوده است. ده‌ها هزار نفر در هر دو طرف مرز اسرائیل و لبنان به دلیل ترس از عمیق‌تر شدن جنگ، از محل‌های زندگی خود به نقاط دیگری منتقل شده‌اند.

ایالات متحده تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش خشونت در دو سوی مرز انجام داده است.

جنگ میان ارتش اسرائیل و گروه اسلامگرای حماس پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی به اسرائیل و قتل‌عام ۱۲۰۰ نفر عمدتا غیرنظامی از جمله زنان، کودکان، و سالخوردگان آغاز شد.

در این حمله تروریستی ۲۵۳ تن به عنوان گروگان به نوار غزه برده شدند که هنوز حدود ۱۲۰ نفر از آنها در اسارت شبه‌نظامیان فلسطینی هستند.