السودانی از توافق «جامع» بر سر امور حل‌نشده میان بغداد و اربیل خبر داد

السودانی از توافق «جامع» بر سر امور حل‌نشده میان بغداد و اربیل خبر داد

بغداد می خواست مسئولیت نفت کوردستان بر عهده بگیرد ولی حکومت اربیل این امر را نپذیرفته و آن را اقدامی خلاف قانون اساسی می‌داند.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد که توافقی «جامع» بر سر مسائل حل‌نشده میان بغداد و اقلیم کوردستان حاصل شده است.

السودانی دوشنبه 22 اسفند در یک نشست خبری گفت که «تفاهم‌های حاصله میان بغداد و اربیل بر سر مواردی مشخص بود» و مسائل مورد اختلاف میان طرفین، توسط کمیته‌ای در قالب توصیه‌ها، به نخست‌وزیر فدرال اطلاع داده می‌شود.

درآمدهای نفتی

به گفته نخست‌وزیر عراق، تفاهم‌های میان بغداد و اربیل، «موید حرکت» طرفین به سوی تصویب قانون نفت و گاز است.

بر اساس پیشنویس قانون نفت و گاز عراق که از سال 2005 راکد مانده است، مسئولیت مدیریت میادین نفتی این کشور باید به شرکت ملی نفت تحت نظارت شورای فدرال واگذار شود. این شورا باید از تخصص لازم در این موضوع برخوردار باشد که عملا به این معنا است که بغداد، مسئولیت نفت کوردستان بر عهده می‌گیرد ولی اربیل این امر را نپذیرفته و آن را اقدامی خلاف قانون اساسی می‌داند.

پرونده‌های مورد اختلاف

پرونده‌های لاینحل میان بغداد و اربیل از اصلی‌ترین مشکلاتی است که دولت‌های پیاپی عراق با آن مواجه هستند. پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کوردستان، هماهنگی امنیتی در مناطق مورد اختلاف و توافق بر سر سازوکار صادرات نفت از میادین این منطقه، از جمله مهمترین پرونده‌هایی هستند که نیاز به گفت‌وگو و تفاهم‌های مشترک دارند.