پرزیدنت بارزانی: اجرای توافق عادیسازی اوضاع شنگال بهترین راه‌حل است

پرزیدنت بارزانی: اجرای توافق عادیسازی اوضاع شنگال بهترین راه‌حل است

“مردم کوردستان از جامعه بین‌المللی انتظار دارند که نسل‌کشی ایزدی‌ها را به رسمیت بشناسند”

پرزیدنت مسعود بارزانی، به مناسبت نهمین سالگرد نسل‌کشی کوردهای ایزدی، پیامی منتشر کردند و اجرای توافق عادیسازی اوضاع شنگال را بهترین راه‌حل برای پایان دادن به رنج و محنت مردم شنگال دانستند.

متن پیام پرزیدنت بارزانی:

به نام خداوند بزرگ و مهربان

پس از گذشت ٩ سال از فاجعه شنگال، متاسفانه زخم‌های شنگال التیام نیافته‌اند و رنج و آلام و آوارگی خواهران و برادران ایزدی همچنان ادامه دارند. توافق بین دولت اقلیم کوردستان و دولت عراق برای عادیسازی اوضاع شنگال و بازگشت آوارگان، بهترین راه‌حل برای پایان دادن به رنج و محنت مردم شنگال است. اما سئوال برانگیز است که چرا تاکنون دولت عراق نتوانسته است توافق عادیسازی اوضاع شنگال را اجرا کند و تا چه زمانی به نیروها و جریان‌هایی اجازه می‌دهد که مانع اجرای توافق شنگال بشوند؟

در این مناسبت، مردم کوردستان از جامعه بین‌المللی و سایر کشورها انتظار دارند که مانند آلمان و انگلیس، نسل‌کشی ایزدی‌ها توسط داعش را به رسمیت بشناسند. همچنین بمباران شیمیایی و عملیات انفال و سایر جنایات را که علیه مردم کوردستان انجام شده‌اند، به عنوان نسل‌کشی بشناسند.

در نهمین سالگرد فاجعه شنگال، به روح پاک شهدا و قربانیان آن جنایت درود می‌فرستیم و نقش نیروی پیشمرگ کوردستان را ارج می‌نهیم که تاریخ دلاوری به ثبت رساندند و برای آزادسازی کوه شنگال و شنگال، خون دادند و از تروریست‌های داعش انتقام گرفتند.

مسعود بارزانی

٣ اوت ٢٠٢٣