پرزیدنت بارزانی: وظیفه‌ی نهادهای رسمی دولت عراق است که برای جبران خسارات انفال و نسل‌کشی تلاش کنند

پرزیدنت بارزانی: وظیفه‌ی نهادهای رسمی دولت عراق است که برای جبران خسارات انفال و نسل‌کشی تلاش کنند

فداکاری و مقاومت خانواده‌های انفال و شهدا را ارج می‌نهیم

پرزیدنت مسعود بارزانی روز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ در پیامی به مناسبت سی و ششمین سالگرد عملیات انفال مردم کوردستان، گفت: متأسفانه هنوز صداها و زنگ‌های شوونیستی علیه کوردها در کشور عراق شنیده می‌شود.

متن پیام پرزیدنت بارزانی به این شرح است:

“به نام خداوند بخشنده‌ی مهربان

عملیات انفال یکی از بزرگ‌ترین جنایات رژیم سابق عراق است که با هدف محو، نابودی و از بین بردن مردم کوردستان انجام شد. در کشتار و نسل کشی که در چند مرحله و به‌صورت سازماندهی شده اقصی‌نقاط کوردستان را فرا گرفت، ١٨٠هزار  شهروند بی‌گناه کهرد مفقود و به شهادت رسیدند. حملات شیمیایی به کوردستان، تخریب هزاران روستا، برنامه‌ریزی برای تعریب، کوچ اجباری و تخریب زیرساخت‌های اقتصادی، جمعیتی، اجتماعی و روانی کوردستان از دیگر جنایاتی بود که رژیم عراق علیه مردم ما مرتکب شد.

هر چند عاملان انفال و جنایات دیگر شکست خوردند و به زباله‌دان تاریخ افتادند، اما زخم نسل‌کشی و ظلم بر مردم ما همچنان باقی است و زخم‌های مردم ما التیام نیافته است. با وجود ظلم و ستم بزرگی که بر مردم ما می‌شود، متأسفانه هنوز صداها و رنگ‌های شوونیستی علیه کوردها در کشور عراق شنیده می‌شود. وظیفه نهادهای رسمی دولت عراق است که برای جبران خسارات انفال و نسل‌کشی و ظلم و ستم علیه مردم کورد تلاش کنند و باید از نوع تلاش‌ها و سیاست‌های شیطانی علیه حقوق مردم جلوگیری کنند.

در سی و ششمین سالگرد جنایت انفال، فداکاری و مقاومت خانواده‌های انفال و شهدا را ارج می‌نهیم و بر روح شهدای انفال و همه‌ی شهدای نهضت آزادی کوردستان درود می‌فرستیم.”